
Durva támadások, sőt, még halálos fenyegetések céltáblája is lett Nicholas Latifi azok után, hogy az ő balesete hozott fordulatot az idei F1-es bajnokság végjátékában. A Williams versenyzője elgondolkodtató nyílt levélben reagált.
Az utolsó körben dőlt el az idei bajnokság a Forma–1-ben, és egy nem várt fordulattal. Az, hogy Max Verstappen megelőzhette az utolsó körben Lewis Hamiltont a szezonzáró Abu-dzabi Nagydíjon, egy, a holland számára szerencsés, a brit számára balszerencsés véletlen következménye volt: Nicholas Latifi 5 körrel a leintés előtt a falban kötött ki a Williamsével, ami miatt az FIA versenyirányítása pályára küldte a biztonsági autót, mely alatt Verstappennek volt lehetősége egy „ingyen” kerékcserére.
Latifi ezzel akaratlanul is a bajnoki párharc egyik „szereplőjévé” vált, hasonlóvá, mint 2008-ban Timo Glock, akit megelőzve Hamilton az utolsó verseny utolsó kanyarjában vette el a bajnoki címet Felipe Massától. Míg 13 éve a Toyota német versenyzőjét titokban kellett kimenekíteni az interlagosi versenypályáról, nehogy megtámadják a dühös brazil szurkolók, Latifinek efféle népharagtól nem kellett tartania, ám a kicsit sem jogos támadásokat ő is megkapta, csak leginkább a közösségi médiában, a névtelenségben felbátorodott „szurkolóktól”.
A Williams versenyzője már a futam után bocsánatot kért azért, amiért sosem kellett volna, ám mivel a támadásokból bőséggel kijutott neki, most úgy érezte, egy nyílt levélben tisztáz pár dolgot, és felszólal a névtelen gyűlölködők ellen.
Latifi kiemelte, az abu-dzabi események után egy ideig tudatosan távol tartotta magát a közösségi oldalaktól, mert számított rá, hogy kap majd kritikákat. Elmondása szerint a kapott üzenetek többsége támogató volt, ám sokan támadták is, sőt, halálos fenyegetéseket is kapott. Ezek után gondolkodott rajta, hogy egyszerűen csak figyelmen kívül hagyja-e mindezt, ám végül úgy döntött, „a tágabb problémára” irányítja rá a figyelmet, és tükröt tart a közösségi média elé.
Ez itt nem egy előre kidolgozott közlemény, hanem csak az én véleménynyilvánításom, ami talán másfajta párbeszédeket indít el az online erőszakról, és arról, annak milyen drasztikus következményei lehetnek az emberekre nézve. A közösségi médiát használni arra, hogy másokat gyűlölködő üzenetekkel támadd, bántalmazd vagy erőszakkal fenyegesd, sokkoló, és én nem hagyom szó nélkül” – írta a Williams versenyzője.
Kiemelte, a kiesését követően, majd látva, milyen fordulatot hozott az utolsó kör, ő már az Abu-dzabi Nagydíj után tudta, mi várható a közösségi médiában. „Valójában úgy éreztem, az lenne a legjobb, ha törölném az Instagramot és a Twittert a telefonomról pár napra, és ez mindent elmond arról, mennyire kegyetlen tud lenni az online világ.”
„A gyűlölet, bántalmazás és fenyegetés a közösségi médiában számomra nem meglepetés, ez csak a rideg valóság arról, milyen világban élünk ma” – tette hozzá, elismerve, élsportolóként ők jobban ki vannak téve ennek a világnak, mint mások.
„Időről időre láthatjuk a különböző sportágakban, hogy elég egyetlen rossz időpontban jövő baleset, és azt teljesen felfújják, és ez a legrosszabbat hozza ki az emberekből, akik úgynevezett ’szurkolói’ a sportnak. Engem az sokkolt leginkább, milyen extrém hangnemet üt meg ez a gyűlölködés, bántalmazás, és még halálos fenyegetéseket is kaptam.”
Ami a saját esetét illeti, Latifi Mick Schumacherrel vívott nagy csatát a verseny hajrájában az utolsó előtti pozícióért. A Haas újonca keményen védekezett ellene, a kanadai le is tért a pályáról, és a koszos gumikon pár kanyarral később a falba csúszott.
„Ami a versenyen történt, azért csak egyetlen csoporttól kellett bocsánatot kérnem: a csapatomtól. Ezt egyből meg is tettem utána. Minden más, ami következett, kicsúszott a kezünkből” – írta a kanadai
Forrás M4